" /> İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecekler

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecekler

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecekler

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecekler

İkinci el araç alım ve satım işlemleri bireylerin en çok karşılaştığı durumlardan bir tanesidir. Araç alımları sırasında karşılaşılabilecek riskleri azaltmak ve daha kaliteli bir araç alışveriş işlemi gerçekleştirebilmek için dikkat etmeniz gereken pek çok detay vardır. Şimdi gelin tüm bu detaylara daha yakından bir bakalım! Bu sayede araç alışverişlerinizin daha keyifli ve kaliteli gerçekleşmesini sağlayalım!

2. el araç satın almak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli detaylardan biri hasar ve kaza durumudur. Çünkü hasarlı araçların genellikle ‘Sıfır Ayarında’ diye satılması söz konusu olur. Bu da yeni bir araç satın alan bireylerin şok ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız şu durumlara çok dikkat etmelisiniz.

Araç Kontrollerini Kesinlikle Yaptırın

2. el araç alımında en tehlikeli durumlardan bir tanesi de sahibinden araç alım işlemleridir. Çünkü kötü niyetli bazı araç sahiplerinin kazalı araçları dahi herhangi bir kazası yokmuş gibi satmaya çalıştığı biliniyor. Bu durumda araçtan çok anlamayan kimselerin de dolandırılması söz konusu oluyor.

Dolandırıcılığın önüne geçebilmek adına öncelikle aracın hasar geçmişine bakmanız gerekir. Ancak çoğu zaman hasar geçmişinde yer almayıp hasarı bulunan araçların varlığından söz edilmesi gerekir. Bu durumda bir ekspertizden destek almaya özen göstermelisiniz. Kaliteli bir ekspertizin size çok ciddi katkı sağlayacağı ve dolandırıcılığın önüne geçeceğini ifade etmek mümkündür.

Piyasa Araştırması Yapın

Araç satın alırken karşılaşacağınız en büyük risklerden biri de aracın piyasa değerinin çok üstünde pazarlanmaya çalışılmasıdır. Araç satın alırken bu tür durumlarla karşılaşmamak adına kesinlikle bir pazar araştırması yapmanızı öneriyoruz. Benzer araçların ne kadara satıldığını tespit ederek satın almak istediğiniz aracın aşağı yukarı ne kadar tutacağını öğrenebilirsiniz.

Piyasa araştırması yaparken satın almak istediğiniz araçla aynı renk, model, km değeri ve vites tipine sahip araçları incelemelisiniz. Özellikle hasarsız ve hasarlı araçları birbirinden ayırt etmelisiniz. Çünkü hasarın tipine göre araç fiyatlarında ciddi farklar ortaya çıkması muhtemeldir.

Ödeme ve Devir İşlemlerine Dikkat Edin

Ödeme ve devir işlemleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ödeme önce mi yapılır sonra mı yapılır konusudur. Bu nedenle alışverişi yapacak olan kişilerin anlaşması esastır. Anlaşmaya dayalı olan 2. el araç satışlarında en çok tercih edilen seçeneğin ödemenin devir sonrasında gerçekleştirilmesidir. Zira devir gerçekleşmeden yapılacak ödemelerde olumsuzluklarla karşılaşılması muhtemeldir.

Noter huzurunda gerçekleşen devir işlemlerinde mümkünse paranın devir anında nakit olarak verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra banka transferi sayesinde de paranın satıcıya iletilmesi mümkün olur. Ancak banka havalesi yapılarak iletilecek olan ücretin doğru miktarda ve doğru kişiye yapılması şarttır. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşılması söz konusu olacaktır.

 

Share this Post: