" /> Kasko Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko, herhangi bir motorlu araç sahibinin kendi rızası dışında araçta hasar meydana gelmesi ve kaza yapması durumunda tazminat ödenmesini ifade etmektedir. Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Ancak kasko pek çok araç uzmanı tarafından tavsiye edilen bir sigorta türüdür.

Bir yandan trafik sigortası ile benzerlik gösteren kaskonun sigortadan çeşitli farklılıkları vardır. Trafik sigortası her kazayı karşılamaz ancak kasko ise pek çok kazaya tazminat ödemesi yapmaktadır. Yani kişilerin kasko yaptırması durumunda hem kendilerini hem de araçlarını koruyabilmeleri mümkündür. Kasko ile gerçekleştirilen kapsamda çeşitli faydalardan da yararlanmak mümkündür. Ancak bu faydalardan yararlanabilmek için kişilerin öncelikle kasko seçiminde dikkat etmesi gereken hususları bilmesi gerekir.

Peki, kasko seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? Gelin bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Kasko Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Kaskonun Kapsamı

İster bireysel ister ticari araç sigortası yaptırıyor olun, yanıtlanması gereken temel sorulardan biri, poliçenize kaç farklı sigorta kapsamı dahil edeceğinizdir. Ancak bunun ötesinde, politikanıza eklemeyi düşünebileceğiniz başka unsurlar da olabilir. Başka birinin zarar görmesine neden olduysanız size fazladan başvuru hakkı verebilecek üçüncü şahıs mülk sigortası istiyor musunuz? Yangın veya hırsızlık sigortası talep istiyor musunuz? Yüksek riskli bir durumdaysanız, yukarıdakilerin bir kısmını içeren kapsamlı kapsamı seçmeniz mümkündür.

Bütçeniz

İnsanlar "Bir sigorta poliçesinde neye ihtiyacım var?" Genellikle sordukları en önemli şey bütçedir. Bu hem kişisel hem de ticari araç sigortası için geçerlidir. En önemli şey, masraflara katlanmanız gerektiğinde cebinizden ne kadar ödemek zorunda kalacağınızdır.

Farklı Ödeme Planları Var Mı?

Bir araba sigortası poliçesi satın alırken en önemli faktörlerden üçüncüsü, her ay ödemeniz gereken primdir. Prim ödemelerini farklı şekillerde ödeyebilmek sizin için önemli bir kriter olmalıdır. Peşin ödeme de bir indirim imkanı var mı? Ya da taksitler peşin fiyatına mı oluyor? Gibi sorulara cevap bulmalısınız.

Kasko Kapsamında Hasar Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Kasko kapsamında hasar olması durumunda hiçbir şekilde vakit kaybetmeden sigorta şirketi ile iletişime geçilmesi gerekir. Hasarın tazmin edilebilmesi için ihbar süresi 5 iş günüdür. Bu doğrultuda hasarın ihbarı için çeşitli belgeler talep edilmektedir.

Kasko kapsamında hasar meydana gelmesi durumunda kişilerden istenecek olan belgeler aşağıdaki gibidir.

Acente ve poliçe no,

- Hasar tarihi,

- Hasar detayları,

- Tahmini hasar miktarı,

- Sigortalının telefon bilgisi,

- Poliçe fotokopisi,

- Kaza Tespit Tutanağı,

- Alkol raporu,

- İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,

- Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,

- Hasara ait fotoğraflar,

- Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.

- Oto hasarları için; oto servisinin adresi, telefon numarası.

Yukarıda bahsedilen belgeleri eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine ulaştırılması durumunda kasko süreci kusursuz bir şekilde başlayacaktır.

 

Share this Post: