" /> Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, sigortanın ön ekinde yer aldığı gibi yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan ya da çıkmaya hazırlanan bütün motorlu araçlar için geçerli olan bu sigorta çeşidinin ne zaman yaptırılması gerektiği hemen her araç sahibinin merak ettiği bir konudur. Siz de aracınızı yeni aldıysanız ya da sigorta süreniz çok yakında sona eriyorsa mutlaka zorunlu sigortanızı yaptırmalısınız. Peki, ama ne zaman?

Trafik sigortası ile olası kazalarda karşı tarafın güvence altına alınması amaçlanırken bu sigortanın 3. şahısların korunması adına oldukça değerli olduğundan söz etmek gerekir. Maddi ve manevi zararları karşılaması arzu edilen bu sigortanın tüm araç tipleri için yaptırılması gereklidir.

Aracınızın yeni yani sıfır olması durumunda aracı bayiden çıkarmadan önce sigortasını yaptırmanız şarttır. Aksi takdirde karşılaşacağınız risklerin çok ciddi olacağından söz etmek gerekir. Aracınızı sigorta yaptırmadan bayiden çıkarmanız durumunda polis çevirmesinde aracınızın çekileceğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra aracınızın bir kazaya karışması halinde sigorta yaptırmamış olmanız nedeni ile karşı tarafın zararını kendi bütçenizden ödemek durumunda kalırsınız.

2. El Araçlar İçin Zorunlu Trafik Sigortası

Sıfır araçlar için zorunlu trafik sigortası yaptırmada bayiden çıkışta işlem yapılması gerekirken 2. el araçlar için sigortanın zamanlaması konusunda esnekliğin daha fazla olduğunu ifade etmek gerekir. Noter huzurunda gerçekleşen devir işlemlerini takiben 15 gün içerisinde sigorta yaptırılması zorunludur. Bu nedenle 2. el bir araç satın alıyorsanız 15 gün süreniz var demektir. Peki, 15 gün içerisinde siz sigorta yaptırmadan önce bir kaza olması halinde ne olur?

2. el araç alışverişlerinizde satın alacağınız araçların sigorta yaptırılmadan kaza olması halinde eski sigortaya başvurulacağını ifade etmek gerekir. Tabi bu durum 15 günlük sürenin aşılmadığı hallerde mümkün olur. 15 günlük sürenin aşılması ve sigortanın yapılmaması halinde trafik sigortasının yapılmaması durumunda karşılaşılacak riskler söz konusu olacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortanızın süresi 1 yıldır. Bu nedenle yaptırdığınız sigortanın süresi dolduğunda tekrar sigorta yaptırmanız gerekir. Yenileme işlemleri sigorta şirketleri tarafından gerçekleştirilir. Bu yenileme için süre dolmadan önce size gelen uyarı mesajı ile olası risklerden kurtulmanız sağlanır. Sigorta şirketleri her müşterisi için bir uyarı göndererek bütün müşterilerinin karşılaşacakları riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Sigortanın zamanında yapılmaması ciddi sorunlara neden olabileceği gibi yenilemenin yapılmadığı her ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanır. Gecikmenin sizin için maddi bir kayıp olacağı gibi zamanında yapılan sigortanın sizin için bir avantaja işaret edeceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle de sigortanızı olabildiğince zamanında yapmaya ve indirimli fiyatlardan faydalanmaya özen göstermelisiniz.

Zorunlu sigortayı yaptırırken araç sahibinin T.C. Kimlik Numarası, Araç Ruhsatı, Araç Plakası, Araç Markası, Araç Tipi ile aracın kullanım şeklinin bildirilmesi gerekir. Sigorta şirketi aracın ruhsat numarası ile işlem yaparak sizin için en uygun sigorta fırsatlarını sunar. Siz de peşin ya da taksitli ödeme yaparak kaliteli bir hizmet almış olursunuz.

 

Share this Post: